Postitatud Lisa kommentaar

Vana-aasta õhtu šoti moodi (Hogmanay)

Tänapäevalgi leiab Šotimaal mitmeid ammuseid aastavahetuse rituaale ja kombeid. Paljude algupära enam ei teata, kuid nagu ikka – suurem osa neist on seotud sooviga, et uus aasta tuleks õnnelik.
  • Esimene külaline (First-footing) – et uus aasta tuleks õnnerohke, siis peaks uue aasta esimese päeva esimene külaline olema mustajuukseline meesterahvas (võimalik, et see enne pärineb viikingite asjast, mil heledapäised külalised ukse taga tähendas suuremat sorti pahandust). Esimene külaline peaks tooma kaasa ka sümboolseks kingituseks kivisütt, liivaküpsiseid, soola, musta kakku (black buns) või viskit, et tulev aasta oleks tõeliselt edukas.
  • Toad korda – uue aasta vastuvõtmist koristamata majas peetakse halvaks endeks. Aastavahetuseks tuleb teha kodus täielik suurpuhastus, ka kaminad ja ahjud tehti puhtaks – siis, kui maju veel kivisöega köeti.
  • Võlgadest vabaks – ammune ebausk väidab, et enne keskööd tuleks püüda tasuda kõik oma võlad.
  • Pärast keskööd lauldakse Robert Burnsi laulu Auld Lang Syne – see laul on aastavahetuse pidude kõrghetk kõikjal üle Šotimaa (ja paljudel pidudel üle kogu maailma).Ja siin Eestiski – või kus iganes maailmas – kui aastavahetuse kell on löönud, siis on igati vahva tõusta ja laulda üks südamesse minev sõpruse laul möödunud headest aegadest – Auld Lang Syne, mida eesti keelde on tõlgitud lausa mitmes variandis. Algupärasele kõige lähedasema sõnumiga on Šoti joogilaul, samuti on eestikeeles tuntud Laul ammumöödunud ajast.

Olgu Sinu uus aasta just selline nagu Sa seda ootad! Ole hoitud!

Eike
ScottEst

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga