Pidulik õhtusöök Robert Burnsi auks (Burns Supper)

See pidulik õhtusöök eeskavaga pakub igaühele midagi. Eeskava annab võimaluse aktiivselt kaasa teha või lihtsalt lauast õhtut nautida.  Vaata ScottEsti  ja Alatskivi lossi  šoti peo videot

Robert Burns – šotlaste armastatuim rahvuslaulik – sündis 25. jaanuaril 1759 Alloway külas Ayri lähedal. Šotlased ja Šotimaa sõbrad kõikjal maailmas tähistavad nüüd juba ligikaudu kaks sajandit sel kuupäeval – ja tegelikult kogu jaanuari jooksul 🙂 Robert Burnsi sünniaastapäeva, mille ühisnimetajaks on  “Burns Supper” ehk “Burnsi õhtusöök”. Seda õhtusöögirituaali alustas käputäis ta sõpru mõned aastad pärast luuletaja surma 1796. aastal ning sellest on saanud Šoti kultuuri lahutamatu osa, kusjuures õhtu formaat on jäänud põhiosas samaks kui sajandite eest.

Kuula Burnsi laule! Valmis on saanud eestikeelne imekaunite lugudega CD.  Vaata plaadivideot (tiiser)
Meediakajastus video plaadiesitluskontserdilt Haapsalus.
OSTA Burnsi laulude CD plaat kaunis eesti rahvustartanist ümbrises.  Või köidab Sind hoopis tavaline, ilma piduliku kuueta plaat?

Tahad teada, milline pidu see on? Selline, kus rohkelt laulu, nalja, head sööki, jooki ja tantsu! Meie peod järgivad kogu rituaali, ainult et eesti keeles. Pidulik õhtusöök eeskavaga. Igal korral omanäoline, sõltuvalt sellest, kes kõned ettevalmistavad, kes tuleb üllatusesinejaks ja kes ühisluulelugemisel kaasa julgevad lüüa. Üks on kindel, süüa ja juua saab ohtrasti, on ilus, huvitav ja pidulik. Tantsida saab ka! Vahvaid šoti tantse, mis pigem nagu ringmängud ja kus pole üldse eelnevat tantsuoskust vaja, et kaasa lustida.

Kuula Robert Burnsi luulet aegumatus Jüri Krjukovi ettekandes.

Õhtu rituaalides on oma osa šoti rahvustoidul hägisel, mida pidulikult saali tuuakse ja mille juures seistes kantakse ette “Ood hägisele“.

Luulenäide Robert Burnsilt: See kevad me õuele noormehe tõi… 

Burnsi teemal kirjutisi:
Jürgen Rooste 2021

Kui jälle võib ja tohib, leiab 2021.a. Burnsi õhtusöök meie eestvedamisel aset juba üheteistkümnendat aastat järjest – sel korral kolmandat aastat ootame siis Sind ebamaiselt kaunis šoti juurtega Alatskivi lossis