Oled ehk märganud, et šotlased tähistavad aastavahetust rohkem kui jõuluaega?
See võib olla sellest, et mingi aeg olid jõulud Šotimaal keelatud. Nii oli aastavahetus mitmed aastakümned talve ainus suurem põhjus pidutseda ja see ootus kandis peotuurid kõrgemale ja kannab seda vist tänasenigi, kui legende uskuda.
Ammustel aegadel tähistati pööripäevi. Kui varasel kirikul tekkis küsimus, et millal Kristuse sündi tähistada, kuna pühakirjadest otseselt aega ei selgu, siis oli igati sobilik siduda see tähtis sündmus kuupäevaga, mida inimesed nagunii juba ammustest aegadest tähistasid. Samuti püüdles kirik selle poole, et inimesed lõpetaksid oma paganlikud rituaalid ja hakkaksid selle asemel tähistama kristlikke tähtpäevi. Hoolimata kõigist pingutustest ei kadunud jõuludest siiski kõik paganlikud detailid, nii on täies elujõus Santa Claus ja Jõuluvana, rääkimata päkapikkudest.
Kui väga tinglikult ja ülevaatlikult kokku võtta (olgu lugejad meile armulised ja saatku usinasti selgitusi), siis 16. sajandi kirik Šotimaal oli presbüterlik ehk protestantlik ja selle põhiline vaade elule oli et 1) katolikud on tohlamid, kes ei saa üldse aru, mis kristlus tegelikult on, ja 2) kõik, mis on lõbus, on automaatselt kahtlane. John Knox, kes oli presbüterliku kiriku pea Šotimaal, pahandas mitmeid kordi Šotimaa kuninganna Mary ( (Mary Queen of Scots) peale, kellele meeldis tantsida. John Knox vihkas ainuüksi mõtetki tantsimisest.
Niisiis – Šotimaa presbüterlik kirik oli tauninud „Yule“ pidustusi juba 1583. aastast alates. Kiriku veendumus oli, et sellisteks pidustusteks polnud mingit alust, sest see ei peegeldanud seda, mis oli kirjas Piiblis. Jõulude tähistamine võis tol ajal lõppeda ka arreteerimistega ning pärast protestantliku reformi kehtestati 1640.a parlamendi korraldusega jõulude tähistamise keeld.
See keeld ei olnud tegelikult jõus väga kaua. See tühistati 1686. a, mõned aastad pärast Oliver Cromwelli surma, ent šotlased on läbi sajandite olnud väga usklik rahvas. Seepärast tähistati jõule Šotimaal väga vaikselt ka sel ajal, kui see ei olnud otseselt keelatud ja seda kuni 20. sajandini.
Alles alates 1958. aastast on 25. detsember Šotimaal riigipüha. Kuid enamik rahvast jätkas alguses inertsist igapäevaseid tegevusi. Alles 1974 muudeti riigipühaks ka teine jõulupüha, 26. detsember (= Boxing Day, mil vanasti anti kingitusi – Xmas boxes – teenijaile).