Postitatud Lisa kommentaar

Tam o’shanter, šoti meestemüts ehk tämmi

Tam hat - šoti meestemütsi pilt

Tam o’shanter on põline šoti meestemüts, mida hakati nõnda nimetama Robert Burnsi 1790. a ilmunud poeemi nimikangelase Tam O’Shanteri järgi. (Tõenäoselt kandis Tam seda mütsi poeemi illustratsioonidel. Poeemi tekstis mütsist juttu ei ole.)

Kirjeldus:  Tam o’shanter on laperik, algselt käsitsi ühes tükis kootud villane müts, mida iseloomuliku lapiku kuju saamiseks venitati puust kettal ja seejärel vanutati. Esimesi sedalaadi mütse, mida nende tavalise sinise värvi järgi nimetati sinimütsideks, valmistasid just Šotimaa mütsitegijad. 1599. aastaks oli üle Šoti riigi moodustunud viis mütsitegijate gildi, mis tegutsesid Edinburgh’s, Aberdeenis, Perthis, Stirlingis ja Glasgows. 16. sajandi lõpul olid šoti mütsid meeste seas väga moes ja nii oli see ka kogu 17. sajandi jooksul.

Ehkki mitmesugused sellesarnased lapikud mütsid olid 16. sajandil tavalised mujalgi Loode-Euroopas, erineb see hiljem tam o’shanteri nime saanu neist selle poolest, et tema keskpaika ehib suur villane nupp. Burnsi tegelase nime hakkas müts kandma 19. sajandi alguses, kui selle vana mütsi sarnased mütsid (kõrvuti Glengarry klanni ja Balmorali kuningalossi nime kandvate šoti mütsidega) võeti kasutusele Briti sõjaväe šoti rügementides. Balmorali mütsi nimetatakse vahel samuti tam o’shanteriks.

Sajandeid kasutati šoti kootud meestemütside tegemisel üksnes kergesti saadavaid looduslikke värvaineid, eriti sinerõikast saadavat indigot – siit ka nimetus „sinimüts“. Pärast seda, kui 19. sajandi keskel leiutati odavad keemilised värvained, hakati tam o’shanterit tegema ka mitmesugustest kangastest, näiteks tviidist, nii ühevärvilisi kui ka tartanmustrilisi. Naisedki on hakanud sellesarnaseid mütse kandma, neid nimetatakse tämmideks.

  • Kasutamine sõjaväes

Esimeses maailmasõjas võtsid šoti jalaväelased 1915. aastal läänerinde kaevikutes kasutusele khakivärvilise Balmorali mütsi. Sedagi hakati tam o’shanteriks nimetama; hiljem aga lühendasid sõjaväelased nime ToS-iks. See müts õmmeldi kokku tviidikanga tükkidest.

Tänapäevalgi kantakse Kuninglikus Šoti rügemendis ToS-i igapäeva- ja töövormi juurde, samuti mõnes Kanada vägede rügemendis. Šoti rügemendi eri pataljonid kannavad teistest pataljonidest eristumiseks ToS-il igaüks oma kindlat värvi sulge.

  • Akadeemiline tämm

Paljudes ülikoolides kantakse pidulikel puhkudel koos talaariga akadeemilist tutiga samet-tämmi, mis eristab doktorikraadi omanikke teiste akadeemiliste kraadide omanikest. Kuigi seda nimetatakse tämmiks, ei pärine see šoti tam o’shanterist, vaid Tudori mütsist, ja see koosneb kahest kuus- või kaheksanurksest ääre külge kinnitatud riidetükist, mitte tordilõigukujulistest tükkidest, millest õmmeldakse tam o’shanter.

  • Moe-tämm

Tämm ehk tämmimüts tuli naistemoodi 1920-ndate alguses. Selle eeskujuks oli samuti tam o’shanter, sest tol ajal oli trendikas kanda liibuvamaid kübaraid ning jäljendada meestemoodi.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga